Aşılar otizme sebep oluyor mu?

Soru

Bülent Sevinç adındaki şahıs Youtube kanalında Reagan dönemine ve bu dönemdeki aşı lobisi ilişkilerine değinmiş ve aşıların otizm yaptığı iddiasında bulunmuştur. Kişi kimdir ve alanı nedir bilmiyorum fakat bu konu hakkındaki bilimsel kaynakları ve cevapları merak ediyorum çok teşekkür ederim.

İnceleniyor 0
Gelecek Bilimde 8 ay 2 Yanıtlar 774 görüntülenme 0

Yanıtlar ( 2 )

 1. Aşıların veya aşı içeriğinde civa miktarının otizme sebep olduğuyla ilgili birçok iddia ortada dolaşmaktadır. Ancak böyle bir iddianın doğruluğunu tespit etmek için aşı uygulanmış binlerce insan üzerinde yapılan takip çalışmalarında böyle bir sonuca varılamamıştır. Son yapılan meta-analiz çalışmasında, 100.000 çocuğu inceleyen bir araştırma sonucu: aşılar veya “civa” içeriği, otizme veya otizm spektrum bozukluğunun gelişimine sebep olmuyor.

  Referans: Luke E. Taylor, Amy L. Swerdfeger, Guy D. Eslick, Vaccines are not associated with autism: An evidence-based meta-analysis of case-control and cohort studies, Vaccine, Volume 32, Issue 29, 2014, Pages 3623-3629, ISSN 0264-410X,
  https://doi.org/10.1016/j.vaccine.2014.04.085.

  Bilimsel İstatistikle aşıların işe yarayıp yaramadığını tartışabildiğimiz ölçüde 21. Yüzyılda muassır medeniyetler seviyesine çıkabiliriz.

  5 yıllık aşılama sonunda görülen hastalık vakalarında yüksek oranda azalma tespit edildi (Kanada Halk Sağlığı Ajansı).

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından aşılar tarafından önlenebilir olduğu tespit edilen hastalıklar:

  -Rahim ağzı kanseri

  -Kolera

  -Difteri

  -Hep B

  -Grip

  -Japon ensefaliti

  -Kızamık

  -Kabakulak

  -boğmaca

  -zatürre

  -çocuk felci

  -Kuduz

  -Rotavirüs

  -Kızamıkçık

  -tetanos

  -Tifo

  -suçiçeği

  -Sarıhumma

   

  Boğmaca > %93

  Kızamık > %99

  Suçiçeği > %99

  Difteri > %100

   

   

   


  Ek dosya
  En iyi yanıt olarak işaretle
 2. Öncelikle videodaki şahıs hiçbir #kaynakgöster memektedir. Otizmin sebepleri arasında aşıya yer verilmemektedir. Ama otizmli birey sayisi son yıllarda artmaktadır. Bu artsın  sebebi olarak teknoloji gösterilmektedir. Söyle ki otizm tanısı konulan veya ihtimal verilen bireylere televizyon izletilmemesi onerilmektedir. Günümüzünde televizyon dışındaki telefon tablet bilgisayar gibi teknojik aletlerlerinde risk barindirdigi düşünülmektedir. Son olarak bu sarlatanlari izlemek yeni kaynak gösterilecek hazırlanmis video, makale veya araştırma yazılarını tuketmeni tavsiye ederim.

  En iyi yanıt olarak işaretle

Yanıtla