Yanıt ( 1 )

 1. Bu yanıt düzenlendi.

  Ay’a 1972 yılından sonra da gidildi lakin insanlı uçuşlar yapılmadı. Bilindiği üzere Apollo 11 ile ilk kez Ay yüzeyinde insanoğlu yürümüştür. Devam eden Apollo görevlerinde astronotlar yine Ay yüzeyinde yürüyüp keşifler yapmıştır ve 1972 yılında Apollo 17 ile bu serüven sona ermiştir. İki ana sebep vardır:

  1. Ay’a gidiş Sovyetler Birliği ile ABD arasında gerçekleşen soğuk savaş dolayısıyla başlamıştır. Birbirlerine üstünlük sağlamak isteyen iki devlet en etkili yöntemin uzay yarışlarında olduğunu gördü. Sovyetler uzun süre yarışı önde götürüyordu ve bu durum karşısında John F. Kennedy 1960’lı yılların sonuna kadar Ay’a insan gönderme sözü verdi. Böylelikle iki devlet arasındaki soğuk savaş galibini bulmuş oldu.
  2. ABD’nin 1960-1973 yılları arasında Apollo görevleri için harcadığı paranın günümüzdeki karşılığı 264 milyar $. Ay yüzeyindeki araştırmalar için daha küçük bir uzay aracı ve robot göndermek insan göndermeye kıyasla çok daha ucuz. İnsanlı bir seyahat 450 milyon $ iken Ay’a son zamanlarda gönderilen Chandrayaan 2 uzay aracının maliyeti 145 milyon $.

  En büyük etmen elbette maliyet. Aynı işi çok daha ucuza yapabilmek mümkün olduğundan artık insanlı uçuş gerçekleştirilmiyor. İnsanlı uçuşta karşılaşılabilecek sorunlar da cabası.

   

  Kaynak: http://www.planetary.org/get-involved/be-a-space-advocate/become-an-expert/cost-of-apollo-program.html

  https://www.businessinsider.in/heres-why-chandrayaan-2-is-landmark-moon-mission-for-india/articleshow/69842571.cms

  http://www.ecns.cn/news/sci-tech/2019-07-31/detail-ifzmnmiq8702425.shtml

   

Yanıtla